Meniny má

dnes: Oleg
zajtra Bystrík

 

 

september 2024
pusšpsn
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Ak uvažujete o tom, že skrášlite okolie svojho nového, alebo zrekonštruovaného domu dláždenými plochami, máme pre vás výrobok, ktorý by ste rozhodne nemali prehliadnuť. Súhlasíme, že najdôležitejším kritériom bude výber vhodného dlažbového materiálu. No nemenej podstatným je aj výber vhodnej špárovacej hmoty.

Určite to poznáte: dokonale položená dlažba z exkluzívnych materiálov, no špáry sú už po pár mesiacoch poloprázdne, dlažbu už ani nie je vidieť kvôli piesku, či kúskom rozdrobeného cementu, ktorý leží na nej, dlaždice stoja nakrivo, takže zakopnete pri každom druhom kroku. Spomedzi špár vyrastá púpava či iná nie práve okrasná zeleň, z ďalšej špáry vychádza zástup mravcov, či iný lezúci hmyz... Poznáme to aj my a práve preto prichádzame s riešením na všetky vyššie menované problémy.

800                       805

Na úvod nám dovoľte vymenovať a porovnať jednotlivé používané špárovacie materiály:

1. Piesok, drvený kameň štrk
2. Asfaltové zalievacie systémy
3. Cementové (maltové) systémy
4. Na vzduchu tvrdnúce systémy (polymérové)
5. Špárovacie hmoty na báze epoxidovej živice

840                       850

A teraz k jednotlivým materiálom:

1. Výhodou pieskov a štrkov je nízka cena a pomerne jednoduchá aplikácia. Nevýhod je už v porovnaní s ostatnými viac. Jedná sa hlavne o to, že sú veľmi ľahko vymývateľné vodou, poškodzuje ich hmyz (hrabaním), vyžadujú si neustálu údržbu po aplikácii (zametanie piesku späť do špár) či odstraňovanie buriny. Nepríjemné je aj vnášanie piesku či štrkov zo špár do obytných priestorov na podrážkach topánok. Tým, že špárovací materiál ľahko vypadne zo špár, nastane nežiaduci pohyb dlažby, čím sa  podstatne skráti jej životnosť.

2. Asfaltové zalievacie zmesi sú podobne ako vyššie menované materiály pomerne lacné. Na druhej strane ich aplikácia je prácna a vzniká nebezpečie, že sa natrvalo zašpiní dláždený povrch. Vplyvom teplého počasia mäknú, čím dochádza k pohybu dlažby. Nie sú odolné vo?i UV žiareniu a odtieň nie je zladený s odtieňom kameňa.

3. Cementové systémy už ponúkajú lepšie možnosti špárovania. Sú pomerne lacné, dajú sa použiť aj pri malých špárach, sú vodotesné a odolné voči mechanickému zametaniu. Nevýhodou je však to, že takéto špáry sa rýchlo zašpinia, nie sú pružné, špárovanie musí vykonávať odborník, s tým, že bezprostredne po aplikácii je nevyhnutné prácne čistenie dláždeného povrchu.  Vplyvom poveternostných podmienok tento druh špárovacej hmoty zvetráva a tým znižuje dobu životnosti dlažby.

4. Postupne sa dostávame k výrobkom, ktoré by sme vám radi predstavili. Prvou skupinou sú Na vzduchu tvrdnúce systémy, alebo aj polymérové špárovacie hmoty produktového radu vdw spoločnosti GftK. Presnejšie ide o plameňom zistený kremičitý piesok rozmiešaný s polymérovou živicou, vákuovo zabalený a pripravený k použitiu ihneď po otvorení.
Výhodou týchto špárovacích zmesí je hlavne jednoduchá a rýchla aplikácia, sú už pripravené na použitie a ich použitím získame opticky atraktívne špáry. Pri aplikácii nedochádza k žiadnemu zašpineniu dlažby, po aplikácii sa prebytočný materiál len odstráni pozametaním. Sú odolné voči lezúcemu a hrabavému hmyzu, sú vodopriepustné (čiže aj pri nesprávnom vyspádovaní vám na dlažbe nebude stáť voda), mrazuvzdorné a nepriepustné pre burinu.  Ich výhodou je ďalej vysoká trvanlivosť a po aplikácii nevyžadujú žiadnu údržbu.  Tieto systémy sú vhodné hlavne pre všetkých „kutilov“ a tých, ktorí si chcú dláždené plochy vyšpárovať sami a bez použitia akejkoľvek stavebnej techniky.

Po vymenovaní všetkých výhod uvedieme aj niekoľko vlastností, ktoré by sme mohli považovať za nevýhody. Tieto hmoty sú určené len na špárovanie plôch používaných chodcami, pretože neznesú vyššie dopravné zaťaženie. Po otvorení majú tieto zmesi konzistenciu vlhkej zeme, čo však je nevýhoda len v porovnaní epoxidovými špárovacími hmotami, ktoré sú omnoho viskóznejšie.  Takisto v porovnaní s epoxidovými špárovacími hmotami nie sú natoľko odolné voči mechanickému zametaniu, či vysokotlakovému čisteniu, čo však pri použití v záhrade, či v okolí rodinného domu nehrá žiadnu rolu.

5. Špárovacie zmesi na báze epoxidovej živice. V súčasnosti sa jedná o najdokonalejší špárovací systém rady vdw, ktorý uviedla na trh ako prvá nemecká spoločnosť GftK v roku 1985. Odvtedy sú navždy vyriešené problémy, ktoré sme spomínali v úvode. Epoxidové špárovacie hmoty majú v podstate tie isté výhody, ktoré sme uviedli pri polymérových, ale sú to dvojzložkové zmesi, ktoré sú po vytvrdnutí  ešte pevnejšie. Takisto ako polymérové, aj epoxidové špárovacie hmoty sa veľmi jednoducho aplikujú a po vytvrdnutí tvoria trvalé a atraktívne vyzerajúce špáry. Od polymérových špárovacích hmôt sa epoxidové líšia aj tým, že je možné ich aplikovať už od vonkajšej teploty 3°C a dokonca aj v daždi. Je možné ich použiť od šírky špár väčšej ako 3 mm a hĺbka špáry by mala byť aspoň 30 mm. Pri aplikácii nešpinia povrch dlažby a prebytočný materiál sa jednoducho odstráni miernym prúdom rozprašovanej tečúcej vody. Veľkou výhodou je aj možnosť zvoliť si farbu tejto špárovacej hmoty. V ponuke sú 4 základné – prírodné odtiene a 5 základných farieb (čierna, oranžová, zelená, žltá, červená).  Keďže sú odolné voči mechanickému zametaniu a vysokotlakovému umývaniu, sú veľmi ľahko čistiteľné aj pri použití na verejných komunikáciách. Pri špárovaní väčších plôch sú samozrejmosťou aj dilatačné špáry, na ktoré máme špeciálnu špárovaciu zmes s vyššou pružnosťou, ktorá sa tu vyžaduje.  Okrem občasného umytia nevyžadujú žiadnu údržbu po dobu viac ako 30 rokov.  Ako nevýhodu možno uviesť na prvý pohľad vyššiu cenu, no po prepočítaní všetkých činností, ktoré nám epoxidové špárovacie hmoty ušetria zistíme, že je to naozaj dobrý pomer cena – výkon.

855

Možno si teraz mnohí z Vás uvedomia, že aj Vaša dlažba by si vyžadovala vyšpárovanie epoxidovou, čii polymérovou hmotou, pretože pôvodný špárovací materiál zlyháva. Nezúfajte. Ani v tomto prípade nie je neskoro, pretože sme mysleli aj na tento problém a už špáry od hĺbky 10 mm je možné opraviť použitím špeciálnej hmoty na opravovanie špár.

Okrem špárovacích hmôt by sme do Vašej pozornosti radi uviedli prípravky na čistenie kameňa a ostatných druhov dlažbových materiálov (betón, zámková dlažba, klinkre). Je možné vyčistiť olejové škvrny, či pošpinenie cementovými zmesami. Takisto môžete svoju dlažbu ochrániť pred plesňami,  machom, či  inou nežiaducou zeleňou.